1. Rys historyczny Parafii Świerże Górne
Świerże Górne to jedna z najstarszych osad w Polsce. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1121r. i dotyczy kaplicy będącej wraz z całą wsią własnością kolegiaty sandomierskiej. Wieś zapisana w 1191 roku jako Zwirnow, natomiast u Jana Długosza – Swyrsze. Od XV wieku parafia zarządzana była przez kustosza sandomierskiego. W jej skład wchodziły: Kozienice, Jedlnia i Tczów. Obecnie Parafia św. Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych jest jedną z 9 parafii rzymskokatolickich dekanatu kozienickiego diecezji radomskiej. Do parafii należą: Antoniówka Świerżowska, Chinów, Holendry Kuźmińskie, Holendry Piotrkowskie, Kępa Bielańska, Kuźmy, Majdany, Nowa Wieś, Opatkowice, Piotrkowice, Świerże Górne, Wilczkowice Górne.
Kaplice dojazdowe: p.w. Bożego Miłosierdzia w Piotrkowicach
i p.w. MB Częstochowskiej w Nowej Wsi,
2. Historia kościoła w Świerżach Górnych.
Pierwszy kościół istniał „za łachą”, w miejscu, gdzie płynie Wisła, która go zniosła po wylewie na przełomie XIII i XIV w. Drugi kościół parafialny wybudowano na obrzeżach dworu w I połowie XV w 1440 r., staraniem kustosza sandomierskiego- Mikołaja Drzewickiego herbu Ciołek. Posiadłości Świerży otrzymał od króla Władysława Jagiełły. Kościół ten został zniszczony przez Szwedów w czasie „potopu”: 1655-1660. Trzeci modrzewiowy kościół wraz dzwonnicą wybudowano w 1744 r., funduje go biskup, sufragan krakowski, kustosz sandomierski Michał Kunicki. Istniał on przez dwa stulecia, do 1944 r., Został spalony przez wycofujące się wojska niemieckie, ocalała z XVII w. dzwonnica stoi do dziś. Pierwotny kościół drewniany i parafia wzmiankowane są w 1191, jako uposażenie kolegiaty sandomierskiej. Kolejny kościół drewniany, wzniesiony przez Jakuba Drzewickiego herbu Ciołek, kustosza sandomierskiego, istniał w XV w. W 1744 bp. Michał Kunicki, sufragan krakowski ufundował nowy kościół drewniany, który został znacznie zniszczony podczas I wojny światowej. Odnowiono go wysiłkiem parafii i staraniem ks. Antoniego Kuśmierskiego, jednak rok 1944 przyniósł ponowne doszczętne zniszczenie świątyni. Kaplica tymczasowa dla potrzeb duszpasterstwa na miejscu spalonego kościoła była wzniesiona już w następnym roku. Obecny kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, według projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, zbudowany został w latach 1950 – 1965 staraniem: ks. Romana Żywczyka, ks. Jana Stępnia i ks. Adama Sochy. Konsekrował go 4 lipca 1965r. bp. Piotr Gołębiowski. Jest budowlą trójnawową, wzniesioną z kamienia i czerwonej cegły, obłożona piaskowcem szydłowieckim.
1828 – biskup Prosper Burzyński postarał się od Stolicy Apostolskiej o wieczyste, zupełne odpusty na patrona parafii św. Jakuba dnia 25 lipca. Wcześniej należało, co 10 lat ponawiać prośbę o uzyskanie odpustów.
Współczesny kościół parafialny został wybudowany w latach 1950-1965 – staraniem ks. Romana Żywczyka, ks. Jana Stępnia, ks. Adama Sochy. Jego konsekracji dokonał 4.07.1965 r. bp Piotr Gołębiowski. Przy kościele znajduje się zabytkowa, drewniana dzwonnica pochodząca z 1744 r., Wyremontowana w 1947 r. Zainstalowano w niej uratowane przed rekwizycją trzy dzwony. U jej podnóża leży płyta zawierająca zachowany fragment inskrypcji. Na terenie ogrodu przykościelnego, zachowały się nagrobki, miedzy innymi- hrabiego Ludwika Grabowskiego, będącego wnukiem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i W. Samsona Łuczyńskiego- dziedzica ziemskiego. Teren ten otoczony jest ogrodzeniem z 1907 r.
1965 – stolarz Władysław Balcerzak i Adam Szyber wykonują wyposażenie do kościoła, drzwi, konfesjonały, ławki. 1980 – kościół jest obłożony piaskowcem szydłowieckim.
1981 – zakończenie budowy żelbetonowej dzwonnicy i przewieszenie dzwonów.
2005 – renowacja zabytkowej dzwonnicy.
2007 – przebudowa głównego ołtarza.
2008 – sprowadzenie do parafii relikwii św. s. Faustyny.
2013 – remont wieży w kościele uszkodzonej przez wichurę.
2014 – remont koryt żelbetonowych i zamontowanie nowych rynien wykonanych z blachy tytanowo- cynkowej.
2015- ufundowano tablicę na kościele z historią parafii i księży proboszczów oraz zarządzających oraz wykonano oświetlenie kościoła staraniem p. sołtys Świerży Górnych i radnej Janiny Golik.
2019- instalacja nowego systemu ogrzewania w kościele (z Elektrowni) i wymiana posadzki w kościele na granitową.
2020- renowacja drzwi w kościele, przebudowa i obłożenie schodów granitem.